Mercedes-Benz 230 SL Pagoda — 1966
Amerikansk SL i ett trevligt bruksskick med mycket potential för olika smakriktningar och åtgärder.
2021-12-09
396 000 SEK
local_offer14228
local_offer14228
Mercedes-Benz 190 SL — 1959
Vacker, vit och väldokumenterad. Och i princip en enägarbil. En bil för de som uppskattar en detaljrikedom i proveniens och dokumentation kombinerat med ett spännande skick. Och vem gör inte det?
2021-12-09
1 084 000 SEK
local_offer14151
local_offer14151
Mercedes-Benz 190 SL — 1959
Mercedes-Benz 350 SL (R107) — 1973
Mercedes så kallade "dallas-moppe" i fint bruksskick. Bilen har stått avställd i 29 år. Nu genomgången, uppstartad och nybesiktigad på bilprovningen. Karossrenoverad för 15 år sedan, fortfarande lika fin.
2021-10-14
110 000 SEK
local_offer14068
roomNybro
local_offer14068
roomNybro
Mercedes-Benz 190 SL (W121) — 1960
En av världens vackraste bilar, enligt många. Här ett svensksålt exemplar i fint bruksskick. Få ägare, senaste sedan 1993. Säljs för dödsbo.
2021-10-14
745 000 SEK
local_offer13973
roomOlofström
local_offer13973
roomOlofström
Mercedes-Benz 500 SL 5.0 V8 — 1992
Mercedes cabriolet med hardtop, i toppskick!
2021-09-16
175 000 SEK
local_offer14030
roomYstad
local_offer14030
roomYstad
Mercedes-Benz SL 600 V12 7.2 — 1994
Potent SL 600 uppgraderad till en 7,2-litersmaskin kombinerad med ett någorlunda diskret yttre originalutförande i ett snyggt och presentabelt skick.
2021-09-16
287 000 SEK
local_offer13967
local_offer13967
Mercedes-Benz 230 SL Pagoda — 1967
Nybesiktigad Pagoda i fint brukskick. Eftertraktad modell av många samlare.
2021-09-16
480 000 SEK
local_offer14003
roomOlofström
local_offer14003
roomOlofström
Mercedes-Benz SL 500 — 1997
Välhållen och fint bevarad nittiotalare, en lyxig representant för en youngtimer från Mercedes med mycket maskin under huven.
2021-06-30
165 000 SEK
local_offer13812
local_offer13812
Mercedes-Benz SL 500 — 1997
Mercedes-Benz 190 SL — 1956
Ett mycket bra objekt för en rullande renovering. Kör redan i sommar och förbättra under vintern. Nu uppstartad och provkörd en kortare bit.
2021-06-16
600 000 SEK
local_offer13794
roomUppsala
local_offer13794
roomUppsala
Mercedes-Benz 190 SL — 1956
Mercedes-Benz 350 SL V8 — 1973
Dallasmoppe med skönt stuk och dålig koppling. Fräsch bil som går fint, förutom detta med kopplingen. Har tillhört Härnösands bilmuseums mer moderna klassikersamling.
2021-06-03
101 000 SEK
local_offer13664
roomHärnösand
local_offer13664
roomHärnösand