Här hittar du våra pågående, kommande och avslutade auktionstillfällen. Testa även vår nya sökfunktion för att söka bland våra sålda samlarfordon och objekt. Sök på märke och eller modell t.ex. SAAB, VOLVO, P1800, Mustang eller Mercedes SL.

Mercedes-Benz 280 SL (W107) — 1975

Klassisk Mercedes-cabriolet, i ovanligt välvårdat skick och bara körd 13000 mil.
2022-08-18
179 500 SEK
local_offer15207
roomEnköping
2022-08-18
179 500 SEK
local_offer15207
roomEnköping

Mercedes-Benz 190 SL Roadster — 1963

En av de mest eftertraktade Mercedesmodellerna idag. I högblank svart kulör som gör sig bra ihop med den röda inredningen. I ett mycket gott bruksskick
2022-08-18
815 000 SEK
local_offer13851
roomGöteborg
2022-08-18
815 000 SEK
local_offer13851
roomGöteborg

Mercedes-Benz 230 SL Pagoda — 1966

Mercedes 230SL, en ikon från det glada 60-talet. Här i en klassisk färgkombination och i mycket fint skick.
2022-08-18
573 000 SEK
local_offer15164
roomUttran
2022-08-18
573 000 SEK
local_offer15164
roomUttran

Mercedes-Benz SL 500 — 1996

Bekväm och snygg Roadster i fint skick.
2022-06-02
131 000 SEK
local_offer14850
roomOlofström
2022-06-02
131 000 SEK
local_offer14850
roomOlofström

Mercedes-Benz SL 500 — 1996

Mercedes-Benz 230 SL — 1964

Mycket fint renoverad svensksåld Pagoda som är besiktigad för alltid och körklar.
2022-05-19
730 000 SEK
local_offer14907
roomÄlmhult
2022-05-19
730 000 SEK
local_offer14907
roomÄlmhult

Mercedes-Benz 230 SL — 1964

Mercedes-Benz SL 320 24v (R129) — 1994

Trevlig SL med en för modellen mer ekonomisk motorversion (3,2L/24v) och ovanligt snygg färgkombination på inredningen.
2022-05-05
101 000 SEK
local_offer14146
roomSjövik
2022-05-05
101 000 SEK
local_offer14146
roomSjövik

Mercedes-Benz 450 SL V8 — 1977

En härlig användbar 70-tals cab ägd av Mercedes-specialist, besiktigad och körklar.
2022-04-07
166 000 SEK
local_offer14598
roomNättraby
2022-04-07
166 000 SEK
local_offer14598
roomNättraby

En väckt Pagoda från en avsomnad, men bevarande, renoveringssömn. Väckelsen har inneburit att renoveringen nu är effektivt och professionellt slutförd i ett vackert skick.
2022-02-10
655 000 SEK
local_offer14258
2022-02-10
655 000 SEK
local_offer14258

Amerikansk SL i ett trevligt bruksskick med mycket potential för olika smakriktningar och åtgärder.
2021-12-09
396 000 SEK
local_offer14228
2021-12-09
396 000 SEK
local_offer14228

Mercedes-Benz 190 SL — 1959

Vacker, vit och väldokumenterad. Och i princip en enägarbil. En bil för de som uppskattar en detaljrikedom i proveniens och dokumentation kombinerat med ett spännande skick. Och vem gör inte det?
2021-12-09
1 084 000 SEK
local_offer14151
2021-12-09
1 084 000 SEK
local_offer14151

Mercedes-Benz 190 SL — 1959