Beskrivning
När son-dottern skulle överta bilen när hon fyllde 18, så lät familjen renovera bilen hos en verkstad i Örebro. Bilen lyftes från sin bottenplatta och rengjordes och lackades med resten av underredet. Karossen fick nya skärmar och lackades om i originalkulör. Nya lampor, stötfångare, fotsteg och lister monterades. Något år senare fick bilen en ny sufflett, hos Top´n Trim, (kostnaden för sufflett renov. var 24000kr).
Bilen har sedan 2002 använts som sommarbil och har hållt sig bra. På vintern har den stått i ladan. fahlkes VW service i Åmål har nu gjort en översyn och kört till Bilprovningen. Levereras fr Åmål, Ring gärna Mathias Fahlke på tel: 07610-22063 för mer info om bilen.
Tekniska data
Skickbedömning
-
Skick tekniskt
Välservad och funkar fint. Enligt uppgift från tidigare ägare är motorn en utbytesmotor frän VW som monterades när bilen var cirka 7 år gammal pga missljud i den gamla motorn. Den nya som sitter i har gått uppskattningsvis runt 7000 mil.
-
Skick interiör
Hel och fin, inga anmärkningar, men lite mer rengöring invändigt höjer skicket.
-
Skick exteriör
Proffslackad 2002, fortfarande fin, men lite småblåsor kan man hitta på fronthuven, om man tittar riktigt nära, se bild. Bra helhetsintryck och sammantaget normalt skick.Proffslackad 2002, fortfarande fin, men lite småblåsor kan man hitta på fronthuven, om man tittar riktigt nära, se bild. Tillkommen information: Gummilisten runt bakrutan har torkat och behöver bytas. Bra helhetsintryck och sammantaget normalt skick.
-
Skick helhet
En bra bubbla cab med känd historik och låg körsträcka. Påkostad mer än 100.000 kr för snart 20 år sedan. Behöver en invändig rekond för att bli riktigt fin. I övrigt inget att klaga på. helt ok bil, som är klar att använda som den är.
Fordonsuppgifter från Transportstyrelsen
Ursprungsbesiktning: 1973-01-03 (typbes) (Ombes:20150701)
Datum i trafik första gången: 1973-05-30
Senast godkända besiktning: 2021-11-16
Besiktigad tom: -
Skattebefriad: Ja
Körförbud: Nej
Antal ägare: 4
Fakta om modellen
Cabriolet modellen byggdes dock av en särkild leverantär, Karman i Osnabuck, på karosser från 1975, fram till 1979. De sista åren främst för USA-marknaden. I Sverige såldes Bubbla-cabben som 1303LS åren 1973 till 1975 och kostade nästan dubbelt så mycket som en vanlig bubbla. Få svensksålda finns kvar, då de såldes i litet antal.
Lagerort och visningsinfo
Kontakta värderingsmannen/ombudet för att boka en tid för visning:
Michael Luft
+46 708-20 21 13
michael@bilwebauctions.se
Hämtning
OBS! Betalning (deposition till vårt klientmedelskonto) skall ske inom 5 dagar och innan hämtning. När vi mottagit din deposition på vårt klientmedelskonto skickar vi en bekräftelse till din e-postadress och du kan planera för hämtning.
Auktionsinfo
Allmänt om skicket på fordonen
- På denna auktion har många fordon ingått i bilsamlingar och stått stilla (undanställda) länge. Av denna anledning är de beskrivna utifrån ett samlarperspektiv och kan behöva teknisk genomgång / underhållsservice (oljeservice, byte av batteri, däck, bromsöversyn mm) innan de kan tas i bruk.
- Under auktionsdagarna kan informationen om ett objekt komma att uppdateras, fram till dagen innan auktionen avslutas. När du bjuder vid slutet av auktionstiden, och även har lagt bud tidigare, så ber vi dig därför att läsa igenom beskrivningarna noga, för det fall att något har ändrats (på grund av ev. ny info).
Viktigt att veta innan du bjuder!
- När en auktion avslutats med dig som hösta budgivare och reservationspris uppnåtts erhåller du en rättighet att kunna köpa aktuellt auktionsobjekt. Med denna rättighet skall du bege dig till auktionsplatsen och bedöma auktionsobjektet och sedan fatta ditt beslut om köp. Först när du bestämt dig på auktionsplatsen tecknas köpeavtal. Innan du beger dig till på auktionsplatsen vill vi att du deponerar auktionssumman plus inropsavgift på vårt klientmedelskonto.
- När du besiktigar ett inropat auktionsobjekt skall du undersöka detta noga och härefter fatta ditt beslut om köp. Anser du efter besiktning att du inte vill teckna köpeavtal meddelar du detta och då återbetalas deponerad summa samt inropsavgift.
- Om du väljer att inte komma och besiktiga objektet på auktionsplatsen så kommer vi att debitera inropsavgiften. Härefter avslutas din möjlighet att köpa auktionsobjektet och deponerad auktionssumma återbetalas. Dock återbetalas ej inropsavgiften.
- Om du genomför hela köpet på distans (utan att besöka auktionsplatsen) har du 14 dagars ångerrätt, men måste på egen bekostnad återlämna objektet. Dina fraktkostnader och andra kostnader ersätts ej när ångerrätt utnyttjas.
- För objekt som inte avhämtats inom 14 dagar kan lagerhållning komma att debiteras. Du deltager i budgivningen efter inloggning på vår auktionsplattsform.
- Du kan också deltaga i auktionerna fysiskt på plats, (utan att använda datakommunikation) på vårt auktionskontor i Göteborg och på ev. andra auktionsplatser. Ring isåfall kundtjänst på tel. 031-933331, så du får auktionstiden bekräftad innan du kommer.