Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Visa alla bilder

Lotus Esprit S1 4-cyl — 1978

En orörd Lotus Esprit av första generationen – med bara 2 900 mil på mätaren!

Nedräkning
AVSLUTAD
Högsta bud
165 000 SEK
Delbetalning från:

Objektnr
10784
Lagerort
Stockholm

Reservationspris:
uppnått

Tipsa och dela
Äger du en liknande Lotus Esprit S1? Kontakta oss för en kostnadsfri värdering
Michael Luft
Museum & samlingar
Kontakta via mail
Frans Johansson
Värderingsman
Kontakta via mail
"Få är så orörda som den här. Ett perfekt utgångsobjekt för ett riktigt fint samlarexemplar."

Beskrivning

En tidig Lotus Esprit som är helt orörd. Bilen som stått de senaste 15-20 åren har till dags dato bara gått 2 900 mil. Ägaren som nu avlidit var en sportbilsentusiast som även hade en 944 Turbo föredrog Porschen och Lotusen fick mest stå. Bilen är fortfarande i ett fint grundskick men har inte varit startad på många år. Enligt uppgift ska dock motorn körts i provbänk för cirka fem år sedan och ska då ha fungerat perfekt. Den känsliga inredningen har klarat åren bra, samma sak med originallacken.
Lotus Esprit S1 var den första lätt uppdaterade versionen men ändå med Giugarios grunddesign kvar. Här ett exemplar komplett med de snygga originalhjulen från Speedline och den försiktigt integrerade frontspoilern. Denna Esprit har körförbud och behöver bland annat en översyn av bromsarna.
Carfax Gratis historik (10)

Tekniska data

Årsmodell/modellår
1978/1978
Första registreringsdatum
1985-06-04
Avläst mätarställning
2 900 mil
Kw / hk
103 / 138
Drivmedel
Bensin
Växellåda
Manuell
Klädsel
Tyg
Färg
Röd

Skickbedömning

  • Skick interiör

    Original inredning som klarat sig mycket bra för att vara i en Lotus. Två små sprickor strax under höger nackstöd och några mindre fläckar. Mattan något sliten vid trösklarna. Ytrost på defrostermunstycken. Varenda detalj är som från fabrik.

  • Skick exteriör

    Mycket fin originallack, med få märken, stenskott och repor.
    Några hårfina glasfibersprickor, främst runt främre strålkastarna.
    Krom och emblem med vissa åldersspår efter bilens mångåriga törnrosasömn. All plastdekor, inklusive stripes, är i bra skick.
    Grundfina original Wolfracefälgar med vissa klarlacksläpp, skadad fälgkant vänster fram.

  • Skick helhet

    Låga mil och skick därefter. Behöver bara en mekanisk översyn. Bra utgångsläge till en fantastisk bil!

Fordonsuppgifter från Transportstyrelsen

Fordonsstatus Avst 2008-08-26
Ursprungsbesiktning 1985-06-04 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1985-07-29
Besiktningsperiod - 2003-04-30
Senast godk besiktning 2002-08-02
Skattebefriad Ja
Antal ägare 3

Ägarens kommentar

Serva upp bilen och njut av en vacker bil med mycket körglädje och fin design.

Fakta om modellen

När Lotus grundare Colin Chapman presenterade Esprit 1976 var det som ersättare till Lotus Europa. Med linjer av Giugario såg den ut som en riktig supersportbil men till en början var det samma aktermonterade Lotus 107-motor på 1 973 cc och 140 hk som i Elite, medan växellådan var femväxlad och kom från Citroën SM och Maserati Merak.
1980 kom både 2,2-litersmotorn och den turboladdade 210 hk. 1988 fick karossen en försiktig modernisering och året efter ökade effekten ytterligare. 1996 presenterades både Esprit GT3 och Esprit V8.
Sammanlagt tillverkades drygt 10 000 Lotus Esprit fram till 2004. Genom åren blev Lotus Esprit också en riktig kändis på vita duken. Bland annat körde James Bond Esprit i Ur dödlig synvinkel, men den syns också i Pretty Woman och Basic Instinct.
Lotus Esprit S2 kom 1978 och nytt för modellen var bland annat luftintagen bakom sidorutorna, bakljusen från Rover SD1 och den integrerade frontspoilern. Nytt var också aluminiumhjulen från Speedline och mätare från Smiths istället för Veglia.

Lagerort och visningsinfo

Välkomna på visning enligt nedan:
·     Tisdag 26 juni kl. 15:00 till 20:00

Visningsadress: Stockholm, Augustendaltorget 2, Nacka Strand

Hämtning

Hämtning sker efter tidsbokning. Vänligen boka tid genom att ringa till kundtjänst på 0739-331531.

OBS! Betalning (deposition till vårt klientmedelskonto) skall ske inom 5 dagar och innan hämtning. När vi mottagit din deposition på vårt klientmedelskonto skickar vi en bekräftelse till din e-postadress och du kan planera för hämtning. Hämtning skall ske senast 14 dagar efter auktionsdagen, därefter debiteras 100 kr/dag i garageavgift om inte annat överenskommits.

Auktionsinfo

Allmänt om skicket på fordonen
  • På denna auktion har många fordon ingått i bilsamlingar och stått stilla länge. Av denna anledning är de beskrivna utifrån ett samlarperspektiv och kan behöva teknisk genomgång / underhållsservice (oljeservice, byte batteri, däck, bromsöversyn mm) innan de kan tas i bruk.
Viktigt att veta innan du bjuder!
  • När du ropat in ett objekt och reservationspris uppnåtts, vill vi att du deponerar hela köpesumman på vårt klientmedelskonto innan hämtning kan ske.
  • När du skall hämta ett inropat objekt vill vi att du synar detta noga (undersöker det). Anser du då att objektet inte motsvarar vår beskrivning behöver du inte fullfölja köpet. Istället återbetalas i detta läge deponerad köpesumma samt inropsavgift.
  • Om du ej synar/undersöker objektet på plats, debiteras inropsavgift, men du behöver ej fullfölja affären.

Tack för att du följer våra auktioner!

Vi skickar ett mejl till dig när budgivningen startar.


Logga in för att kunna spara favorit

Med ett konto på bilwebauctions får du tillgång till mina sidor, där du hittar dina sparade favoriter, dina bud och mycket mer

STÄNG