Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Saab 9-5 NG med chassinummer 5 - ensam i sitt slag!

Bilweb Auctions kärlekshistoria med unika Saabar fortsätter. Inget annat auktionshus har kunnat erbjuda ett så stort urval av klassiker från Trollhättan.

Saab 9-5 NG med chassinummer 5 - ensam i sitt slag!

Nu säljer vi en Saab 9-5 XWD med chassinummer 5, byggd i den mytomspunna experimentverkstaden ”Frickeboa”.

Vi pratar alltså om 9-5 NG, uttytt New Generation, som lanserades på mässan i Frankfurt i september 2009. Under hösten byggdes sedan ett litet antal bilar, 10 stycken, mer eller mindre för hand och för teständamål.

Endast en av dem fick drivlinekombinationen 195 hk 4-cylindrig diesel, automat och fyrhjulsdrift: vår auktionsbil. Detta var en drivlina som sedan aldrig kom i serieproduktion.

Chassinummer 5 användes för teständamål på allmän väg och avregistrerades sedan. När Saab 2011 gick i konkurs ingick den i konkursboet och såldes till ett företag som ägnade sig åt halkkörningskurser på bana. Det kom dock aldrig att användas till detta eftersom fyrhjulsdriften gjorde den olämplig.

Efter ytterligare två ägare kommer denna ytterst ovanliga Saab 9-5 ut på marknaden igen via Bilweb Auctions. Med endast 2835 mil på mätaren är den i fint skick, både in- och utvändigt. Den är dock inte registrerad i Sverige och i nuläget behöver den registreras i ett annat EU-land för att kunna köras i trafik.

Inte desto mindre utgör den en viktig del av Saabs historia och bör vara eftertraktad av Saabsamlare runt om i världen.

Läs mer här!

Auktionen avslutas 18 februari och marknadsvärdets har av Bilweb Auctions uppskattats till mellan 250 000 och 300 000 kronor.